od kiedy opony zimowe w niemczech

Wprowadzenie do opon zimowych w Niemczech

Jeżeli planujesz podróż samochodem do Niemiec w okresie zimowym, powinieneś pamiętać o obowiązku korzystania z opon zimowych. W tym kraju przepisy dotyczące opon są bardzo rygorystyczne i nieprzestrzeganie ich może skutkować surowymi karami. Ale od kiedy dokładnie obowiązuje ten wymóg? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Kiedy obowiązują opony zimowe w Niemczech?

Zgodnie z niemieckim prawem, opony zimowe są obowiązkowe od momentu, gdy na drogach pojawiają się warunki zimowe. Nie ma tu konkretnego datowania, jak np. od 1 listopada do końca marca. Wszystko zależy od aktualnej pogody. Jeśli na drodze jest śnieg, lód lub szadź, musisz mieć założone opony zimowe.

Jakie są konsekwencje jazdy bez opon zimowych w Niemczech?

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących opon zimowych w Niemczech może skutkować wysokimi grzywnami, a nawet utratą ubezpieczenia. W przypadku spowodowania wypadku na oponach letnich podczas warunków zimowych, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów.

Jakie opony są uznawane za zimowe w Niemczech?

W Niemczech, opony zimowe muszą mieć oznaczenie M+S (Mud+Snow), które świadczy o ich odpowiednim profilu i mieszance gumy. Od 2018 roku, nowe opony muszą posiadać również symbol górskiej płatka śniegu (3PMSF).

Podsumowanie

Zasady dotyczące opon zimowych w Niemczech są bardzo ważne dla bezpieczeństwa na drodze. Pamiętaj, że obowiązek ich stosowania jest uzależniony od warunków pogodowych, a nie konkretnych dat. Upewnij się, że Twoje opony spełniają wymogi niemieckiego prawa, aby uniknąć nieprzyjemności podczas podróży.